Zájezd do Makedonie

Dlouho očekávaný zahraniční zájezd byl tady, tentokrát jsme se s Beskydem vypravili do Makedonie, konkrétně na mezinárodní Folk & music festival „OHRID FEST“. Byla středa dopoledne a pomalu jsme se začali shromažďovat u autobusu, který nás měl dopravit do cíle - města Ohridu v Makedonii. A tak se i stalo. Cesta byla časově náročná, i přesto probíhalo vše bez komplikací až do chvíle, kdy jsme se blížili k pobřeží jezera. Ke konci cesty nás totiž asi na tři hodiny zdržela nehoda aut a kvůli dlouhému odklízení silnice jsme do cíle dorazili o něco později. Ve zbytku dne jsme se ubytovali v hotelu Desaret a první nadšenci otestovali místní Ohridské jezero.

Následující den jsme absolvovali pěší prohlídku Ohridu, která byla velmi zajímavá a poučná. Je až neuvěřitelné, kolik historických památek se ve městě na pobřeží jezera nachází. V podvečer jsme se stali součástí slavnostního průvodu všech zúčastněných souborů, který zahajoval Ohridský festival. Po průvodu následovala vystoupení jednotlivých folklorních souborů na centrálním náměstí. V rámci první části vystoupení jsme se na pódiu vystřídali se soubory z Rakouska, Turecka a Makedonie.

V sobotu dopoledne nás čekala vyjížďka na lodi kolem břehu Ohridského jezera. V půli cesty jsme zastavili, prohlédli jsme si klášter sv. Nauma a vyzkoušeli vodu na přilehlé pláži u jezera. Po příjezdu do hotelu následoval oběd a další vystoupení. Tancovali jsme opět v centru Ohridu, tentokrát na pobřeží jezera na pódiu s historickými kulisami.

V neděli byl vyhlášen den volna. Někteří vyrazili do města na nákupy a ostatní si ještě užívali koupání v jezeře. Večer byl pro všechny soubory společný. Bylo to závěrečné ukončení festivalu, pojaté jako společná diskotéka.

V pondělí ráno jsme se nastěhovali znovu do autobusu a vyrazili na cestu domů. Na zpáteční cestě jsme se ale nevyhnuli neplánované zastávce v Srbsku. Kvůli technickým potížím autobusu jsme na několik hodin uvízli u motelu Džep. Šikovní řidiči autobusu naštěstí problém vyřešili, a mohli jsme pokračovat v jízdě. Zbytek cesty pak již proběhl bez komplikací a my jsme v úterý dopoledne přijeli do Zubří.