Španělsko 2019

V pátek 21. 6. jsme se v pozdních odpoledních hodinách sešli u Klubu Zubří, abychom naložili autobus a vydali se na dlouhou cestu do španělské Calelly. Byli jsme pozváni na folklorní festival INTERNATIONAL FOLK DANCE AND MUSIC FESTIVAL CALELLA 2019. Cesta byla dlouhá a náročná, proto byla nutná osmihodinová přestávka. Zastavili jsme ve francouzském městě Antibes u Azurového pobřeží, kde jsme si odpočinuli, vykoupali se v moři a navštívili místní obchody. V noci jsme opět vyrazili na cestu.

 

Před sedmou hodinou ranní jsme šťastně dorazili do Calelly. Během dopoledne jsme se ubytovali a poté vyrazili na pláž, kde jsme si společně zahráli plážový volejbal. Stejně, jako se u nás v předvečer svátku narození Jana Křtitele (24. června) pořádají Svatojánské ohně, oslavují taky ve Španělsku.

 

V pondělí 24. 6. jsme se po snídani opět vydali na pláž, kde organizátoři přichystali pro všechny účastníky festivalu asi půlhodinovou ranní zumbu, a to pod názvem „Přivítejme slunce.“ Tímto ranním tanečním rituálem a plážovým volejbalem jsme pak zahajovali každý další den. Nejmladší členové se pak zúčastnili týdenního turnaje v plážovém volejbale, v kategorii teenagerů. V podvečer jsme se v krojích sešli na místním náměstí, odkud jsme jako první v pořadí zahájili průvod k hlavnímu pódiu, kde proběhlo naše první vystoupení. Potěšil nás nejen velký a dlouhý potlesk, ale také otázky publika, kdy budeme mít další vystoupení, aby ho nezmeškali.

 

Další den jsme se vydali na celodenní výlet na významné poutní místo v Katalánsku. V Barceloně jsme vyzvedli naši průvodkyni a vyrazili na vápencový horský masiv Montserrat, kde se nachází benediktský klášter, ve kterém žije asi 70 mnichů. Po malé komentované prohlídce následoval rozchod, během kterého jsme se zašli podívat na známou Černou Madonu, navštívili obchůdky, kavárny, ochutnali místní dobroty nebo se prošli po okolí. Po příjezdu zpět do Calelly následovala večeře a dobrovolná účast na výuce španělského flamenga.

 

Další den se naši nejmladší členové souboru zúčastnili kvízu v angličtině, ve kterém se umístili na krásném druhém místě. Večer se konal na hlavním pódiu další folklorní program, kterého se zúčastnily všechny zahraniční soubory.

 

Ve čtvrtek byl naplánovaný celodenní výlet. První zastávkou bylo město Figueres, ve kterém jsme navštívili muzeum Dalího. Byl to krásný a nezapomenutelný zážitek. Následně jsme se přesunuli do Barcelony, kde jsme se podívali do 5. největšího fotbalového stadionu na světě – Camp Nou. Měli jsme možnost vidět veškeré zázemí stadionu, šatny hráčů, jejich lavičky a takřka jsme se dotkli i „svatého“ trávníku. Další zastávkou byla stavba známého architekta Antonia Gaudího, Sagrada Familia. Následná prohlídka zpívajících fontán – Font Mágica – byla krásným zakončením náročného dne.

 

Poslední den jsme strávili v Calelle. Večer nás ještě čekalo poslední vystoupení, po kterém jsme se naposledy vykoupali v moři. Pak už zbývala jen zpáteční cesta domů.