Beskyd ve folklorní akademii

Beskyd nejen tančí, ale také přispívá do folklorní akademie 

Zuberský folklorní soubor Beskyd se v letošním roce rozhodl spojit příjemné s užitečným – získat na činnost souboru finanční podporu z Folklorní akademie a zároveň oživit odkaz našich předků. Nadace Synot vyhlásila projekt, jehož náplní je propagace folklorních tradic prostřednictvím webových stránek www.folklorni-akademie.cz.

Za soubor Beskyd jsme v průběhu léta naplnili zmiňovaný web články o městě i historii souboru, články s dobovými fotografiemi krojů a krojových součástí, texty zuberských pověstí, řadou videí a audio nahrávkami s písňovými a tanečními odkazy našich předků a nechybí ani informace o krásné zuberské výšivce. Díky grantům z města máme zajištěnu obnovu části krojového fondu, ale pro další rozvoj souboru potřebujeme peníze na pravidelná soustředění, cesty na festivaly a další aktivity. Vícezdrojové financování je tak pro nás nutností a Nadace Synot je jednou z možností, jak zpropagovat zuberský kroj a tradice, ale i město Zubří, a také získat peníze pro soubor, což se nám naštěstí podařilo. V rámci projektu Folklorní akademie jsme byli hodnoceni jako jedni z nejaktivnějších přispěvovatelů a v příštím roce bude soubor s podobnými aktivitami určitě pokračovat. 

Podpořit nás ve Folklorní akademii mohou i samotní Zubřané tím, že souboru poskytnou zajímavé informace, fotografie nebo staré nahrávky, které následně zpracujeme a publikujeme na stránkách akademie. Případné příspěvky a informace prosím zasílejte na adresu vspt.beskyd@post.cz.